no-img
طرح 20

روانشناسی تبلیغات : آنچه را که باید طراحان و نامزدهای انتخابات بدانند !!! - طرح ۲۰

طرح 20

ادامه مطلب

ZIP
روانشناسی تبلیغات : آنچه را که باید طراحان و نامزدهای انتخابات بدانند !!!
zip
فروردین ۱, ۱۳۹۶

روانشناسی تبلیغات : آنچه را که باید طراحان و نامزدهای انتخابات بدانند !!!


عکس انتخابات 96

 

کلیه طرح های لایه باز موجود در سایت طرح ۲۰ از جمله بنر انتخابات ، پوستر انتخابات و کارت ویزیت انتخابات بر اساس همین تکنیک های مدرن روانشناسی و همچنین روانشناسی رنگ ها ( که در مقاله جداگانه به آن پرداخته شده است )  طراحی و آماده دانلود گردیده است .

Article by: Borys Pakhol

مترجم : مهندس کامبیز راد

این مطلب که بخش بزرگی از شهروندان انتخاب سیاسی غیرعقلانی می کنند، به هیچ وجه یک راز نیست . انتخاب مردم معمولا بر پایه تجزیه و تحلیل برنامه ها و فعالیت های  سیاسی نامزد ها صورت نمی گیرد اما تصویر از شخصیت های سیاسی در حال حاضر ضروری ترین نیاز در آگاهی توده های مردمی است.

 

تطبیق تصویر نامزد ها با شخصیت آنها در پوستر انتخابات ، دلیل اصلی انتخاب خواهد بود  . کارشناسان روابط عمومی هستند که باید در شکل گیری و ارایه این تصاویر به گستره عموم مردم  فعالیت نمایند تا در انتخاب مردم تاثیر بگذارند .آنها قهرمان مطلوبی از نامزد می سازند در حالی که این تنها یک بخش واضحی از حوزه فعالیت آنهاست .

 

یکی از ساده ترین فعالیت ها ،  پیشنهاد مستقیم و القاء مستقیم نام کاندیدا همراه با ظاهر خارجی او به رای دهندگان است. پوستر انتخاباتی با چهره و نام نامزد ها در مبارزه انتخاباتی تقریبا در همه جای دنیا دیده می شود.

 

طرح پوستر انتخاباتی

 

هر چقدر رای دهندگان این چهره ها را مشاهده کنند ، قوی ترین اثر شناختی برای شکل گیری نگرش مثبت نسبت به نامزد را خواهد داشت .

 

تکرار متعدد کلماتی همچون  برای ( برای آزادی به … رای دهید ) ،  رای ( رای ما … ) و انتخاب ما ( انتخاب ما مهندس … )  در پوستر ها ، حتی بسیاری از افرادی که ترس بسیاری از شرکت کردن در فرایندهای اجتماعی دارند تحت تاثیر قرار خواهد داد . این یکی از ابتدایی ترین و قدیمی ترین،  مناطق روانشناختی انسانی  است که بسیار از انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد .

 

روش انجمنی

 

روش تاثیرگذار ( انجمنی ) کمی پیچیده تر است. در این روش صفات شخصی مثبت به تصویر نامزد از طریق اشاره به آنها در زمان های متعدد و در مکان های عمومی ، نسبت داده می شود . این کارها عبارت است از انتخاب لباس خوب ، ژست صحیح بر روی پوستر، آزمون هایی که ادعا می کند که نامزد “خوب”، “قوی”، “قابل اعتماد “ با اعتماد به نفس عالی” دلسوز”  و هوشمند است.

 

علاوه بر ویژگی های شخصیتی ممکن است نامزد با نقش ها و فعالیت های مختلف اجتماعی همراه باشد که تاکید غیر مستقیمی بر افزایش ویژگی های خاص شخصیتی او باشد . به عنوان مثال می توان به” ساخت سالن ورزشی ”   ” بازیابی بناهای تاریخی” “تامین مواد غذایی نیازمندان”    “کمک به کودکانپرداخت بدهی بدهکاران ، و غیره اشاره کرد

 

به خاطر این فعالیت ها ، نگرش عاطفی رای دهندگان به سمت آن نامزد منتقل خواهد شد .

 

این روش لایه های آگاهی ذهنی ، تودهای مردم را تحت تاثیر قرار می دهد و تشویق به برابر فرض کردن شی با حالات احساسی که مورد هدف قرار گرفته بود ، می کند  و به کمک جلوه خارجی به جسم صفات معنوی می بخشد .

 

یک نوع روش پیچیده تری از تاثیر گذاری وجود دارد که ، از طریق ‘بروز ویژگیهای شخصیتی نامزد، اجازه اصلاح  انتخاب عمومی معین را با توجه به در دسترس بودن چندین گزینه می دهد .

 

به عنوان مثال، پوستر با شعارهای : «ما نیاز به یک … داریم » ، «زمان حضور روشنفکران در سیاست فرا رسیده است» و یا « یک سیاستمدار باید مراقب مردم باشد » و همچنین تاکید مستقیم بر صفات شخصی نامزدها همراه با کلماتی همچون ( جوان ، مراقبت، «صادق»، «قوی»، «سخت کوش»)، نمونه های عالی از این روش می باشد.

 

بخش اول ویدیو تکنیک های انتخاباتی

 

 

روش اساطیری

 

روش اساطیری یکی از فرم های پیچیده تر و کمتر قابل توجه در تاثیر روانشناختی بر نوع انتخاب است. این روش بر  اساس آنالیز و استفاده از توقعی که در حال حاضر در آگاهی توده مردم وجود دارد ، می باشد  که باید با انواع فرهنگ ها و بر اساس روانشناسی مختلف رای دهندگان توسط کارشناسان روابط عمومی انجام گیرد

 

این نوع روش سخت تر است زیرا به بررسی روان شناختی جدی از خصوصیات مناطق مختلف انتخاباتی توسط کارشناسان و یک درک عمیق از ماهیت روانشناختی مختلف رای دهندگان و نیازهای عصبی مردم منطقه نیاز دارد.

 

به این ترتیب، نسبت دادن ویژگیهای شخصیتی اساطیری به نامزد و یا استفاده از تصاویر اسطوره ای که سناریوهای اساطیری معینی را  طلب می کند همچون ( او پشتیبان و حامی شما است )  ( او همچون یه برده خدمتگذار شماست ) و یا زحمتکش و غیره همراه با تصاویر و نماد های بصری همچون هاله، یک عصای سلطنتی، یک شمشیر، بال و غیره و یا جملاتی از جمله  (زمان درد و رنج، تلاش نابرابر  بین اقلیت حاکم و شهروندان ساده به پایان رسیده است)  و یا ( نامزد ما میلیون ها خانواده را از گرسنگی، سرما، بی عدالتی و غیره نجات داده است ). شامل این روش می شود .

 

 بخش دوم ویدیو تکنیک های انتخاباتی

 

 

بهره بردن از لایه های اساطیری ناخودآگاه ، نامزد و رای دهندگان را در یک نقش در سناریو قرار می دهدو در نتیجه رویدادهای سیاسی به فضای اساطیری منتقل شده و رای دهندگان با از دست دادن ارتباط خود را با «واقعیت» انتخاب خواهند کرد و احساس این را خواهند داشت که بخشی از سناریو هستند . بنابراین بر اساس روابط عاطفی که برای آنها مشخص شده ، راسی خواهند داد .

 

به عنوان یک قاعده، روش، اساطیری بسیار گسترده برای اکثر رای دهندگانی که تحصیل روانشناختی مناسب را ندارند ، موثر می باشد .

 

آنچه که در زمینه اداره کردن رای دهندگان سخت تر است، شکل گیری زمینه سیاسی بدون اعمال تعمدی صفات شخصی ضروری است. تشکیل زمینه زندگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در رای دهندگان، به طور غیر مستقیم آنها را منجر به انتخاب قطعی و بدیهی شما می کند .

 

در این هنگام مردم برای نامزد رای نخواهند داد بلکه برای حل مشکل و احساس «آزادی» رای خواهند داد .

 

کلیه طرح های لایه باز موجود در سایت طرح ۲۰ از جمله بنر انتخابات ، پوستر انتخابات و کارت ویزیت انتخابات بر اساس همین تکنیک های مدرن روانشناسی و همچنین روانشناسی رنگ ها ( که در مقاله جداگانه به آن پرداخته شده است )  طراحی و آماده دانلود گردیده است .

 

طرح کارت ویزیت انتخاباتی

 

 

  • نظر ها و دیدگاه های خود را در قسمت دیدگاه های این مقاله و یا فرم تماس با ما، با طراحان و کارشناسان ما در میان بگذارید
 بخش سوم ویدیو تکنیک های انتخاباتی را از اینجا می توانید مشاهده کنید و همچنین برای مشاهده کلیپ با این موضوع به زبان انگلیسی می توانید بر روی این لینک کلیک نمایید

 

 

منابع :


موضوعات :
آموزشی

درباره نویسنده

کامبیز راد
طراح این طرح : کامبیز راد

تمامی حقوق برای کامبیز سلطانی راد است . هرگونه انتشار فایل های خریداری شده از Tarh20.com به هر روشی غیر قانونی و غیر شرعی می باشد. مهندس کامبیز راد فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی سهند بوده و دارای مدرک تافل زبان انگلیسی می باشد، ایشان دارای ذه سال سابقه کار در زمینه طراحی گرافیک و چاپ به عنوان طراح و ناظر چاپ مجله و روزنامه های معتبر کشوری و استانی در زمان قبل از فارغ التحصیلی بوده است

طراح گرافیک کامبیز راد 1625 طرح در طرح 20 دارد .

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.